Битиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битиче
Bitiče
Битиче is located in Slovenia
Битиче
Битиче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′57.1″N 14°49′12.3″E / 46.099194° СГШ; 14.820083° ИГД / 46.099194; 14.820083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,31 км2 (0,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000450600000450,6 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Битиче (словенечки: Bitiče) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.