Кандрше (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кандрше
Kandrše
Поглед на Кандрше
Кандрше is located in Slovenia
Кандрше
Кандрше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′57.3″N 14°49′59″E / 46.132583° СГШ; 14.83306° ИГД / 46.132583; 14.83306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,49 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000491000000491 м
Население (2020)
 • Вкупно5
 • Густина10/км2 (26/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Кандрше (словенечки: Kandrše) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.