Прежењске Њиве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прежењске Њиве
Preženjske Njive
Поглед на Прежењске Њиве
Прежењске Њиве is located in Slovenia
Прежењске Њиве
Прежењске Њиве
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′3.4″N 14°59′33.5″E / 46.034278° СГШ; 14.992639° ИГД / 46.034278; 14.992639
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,15 км2 (0,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000673899999673,9 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Прежењске Њиве (словенечки: Preženjske Njive) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.