Моравшка Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моравшка Гора
Moravška Gora
Моравшка Гора is located in Slovenia
Моравшка Гора
Моравшка Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′26.5″N 14°59′17.2″E / 46.007361° СГШ; 14.988111° ИГД / 46.007361; 14.988111
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,27 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000549899999549,9 м
Население (2020)
 • Вкупно120
 • Густина94/км2 (240/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Моравшка Гора (словенечки: Moravška Gora) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.