Водице кај Габровка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Водице кај Габровка
Vodice pri Gabrovki
Водице кај Габровка is located in Slovenia
Водице кај Габровка
Водице кај Габровка
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′58″N 14°58′34.4″E / 46.01611° СГШ; 14.976222° ИГД / 46.01611; 14.976222
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,16 км2 (0,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000693500000693,5 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Водице кај Габровка (словенечки: Vodice pri Gabrovki) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.