Прејди на содржината

Превег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Превег
Preveg
Превег is located in Slovenia
Превег
Превег
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′37.8″N 14°58′59.9″E / 46.077167° СГШ; 14.983306° ИГД / 46.077167; 14.983306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,83 км2 (0,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000739899999739,9 м
Население (2020)
 • Вкупно30
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Превег (словенечки: Preveg) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.