Ваче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваче
Vače
Поглед на Ваче
Ваче is located in Slovenia
Ваче
Ваче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′10.4″N 14°50′16.8″E / 46.119556° СГШ; 14.838000° ИГД / 46.119556; 14.838000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,75 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000521299999521,3 м
Население (2020)
 • Вкупно368
 • Густина210/км2 (540/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Ваче (словенечки: Vače) — село во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.

Селото се смета за географски центар на Словенија.