Болтија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Болтија
Boltija
Болтија is located in Slovenia
Болтија
Болтија
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′36.9″N 14°51′15.3″E / 46.093583° СГШ; 14.854250° ИГД / 46.093583; 14.854250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000357199999357,2 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Болтија (словенечки: Boltija) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.