Мамољ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мамољ
Mamolj
Поглед на Мамољ
Мамољ is located in Slovenia
Мамољ
Мамољ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′55.1″N 14°55′20.3″E / 46.065306° СГШ; 14.922306° ИГД / 46.065306; 14.922306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна5,68 км2 (2,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000608399999608,4 м
Население (2020)
 • Вкупно136
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Мамољ (словенечки: Mamolj) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.