Равне (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равне
Ravne
Поглед на Равне
Равне is located in Slovenia
Равне
Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′18.4″N 14°57′53.8″E / 46.088444° СГШ; 14.964944° ИГД / 46.088444; 14.964944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,82 км2 (0,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000611600000611,6 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина19/км2 (48/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1272

Равне (словенечки: Ravne) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.