Прејди на содржината

Коњ (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коњ
Konj
Поглед на Коњ
Коњ is located in Slovenia
Коњ
Коњ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′23.5″N 14°50′32.5″E / 46.089861° СГШ; 14.842361° ИГД / 46.089861; 14.842361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,6 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000366399999366,4 м
Население (2020)
 • Вкупно94
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1

Коњ (словенечки: Konj) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.