Чатешка Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чатешка Гора
Čateška Gora
Чатешка Гора is located in Slovenia
Чатешка Гора
Чатешка Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′48.1″N 14°57′58.7″E / 45.980028° СГШ; 14.966306° ИГД / 45.980028; 14.966306
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,39 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000460899999460,9 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина18/км2 (47/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Чатешка Гора (словенечки: Čateška Gora) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.