Славина (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Славина
Slavina
Skyline of Славина
Славина is located in Slovenia
Славина
Славина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′19″N 15°2′45.5″E / 46.02194° СГШ; 15.045972° ИГД / 46.02194; 15.045972
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,89 км2 (0,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000574500000574,5 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина20/км2 (52/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Славина (словенечки: Slavina) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.