Список на екипи и велосипедисти на Тур де Франс 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тур де Франс 2011 било 98. издание на Тур де Франс, една од велосипедските Гранд Тур трки. Оваа година учествувале 22 екипи. Осумнаесет од овие екипи биле поканети на Турот како дел од UCI ProTour, додека четири екипи се француски професионални континентални екипи. Тур де Франс започнува со етапа од Пасаж ду Гоа до Мон де Алует на 2 јули и завршила на Шанзелизе во Париз на 24 јули.

Осумнаесет UCI ProTour екипи била поканети и обврзани да учествуваат на Тур де Франс 2011.[1]

Аг2р-Ла Мондијал
Рабобанк
Тим РадиоШек
Астана
Гармин-Сервело
Саксо Банк-СанГард
БМЦ Рејсинг Тим
Лампре-ИСД
ХТЦ-Хајроад
Ликвигас-Канондејл
Катјуша
Вакансолел-ДКМ
Омега Парма-Лото
Леопард Трек
Тим Скај
Еускалтел-Еускади
Квик Степ
Мовистар Тим

Исто така, и четири француски професионални континентални екипи биле поканети да земат учество:

Кофидис
Тим Јуропкар
ФДЖ
Сор-Сожасен

Стартен список[уреди | уреди извор]

[2]

Легенда
Број Стартен број, кој возачот го носи на себе во текот на трката
Место Место во генералниот пласман
Одредени возачи родени на или по 1 јануари 1986 ги исполнуваат условите пласманот за млад возач
ДНС Означува возач, кој не стартувал, следено од етапата пред која се повлекол
ДНФ Означува возач, кој не завршил, следено од етапата на кој се повлекол
ХД Означува возач кој завршил надвор од временската граница, следено од етапата на која тоа се случило
ДСК Означува возач, кој бил дисквалификуван од трката, следено од етапата пред која тоа се случило
Возраста е точно до 2 јули 2011, датумот на кој Турот започна
Број Возач Националност Тим Возраст Место
1 Алберто Контадор  Шпанија Саксо Банк-СанГард 28 5
2 Есуус Ернандез  Шпанија Саксо Банк-СанГард 29 92
3 Даниел Наваро  Шпанија Саксо Банк-СанГард 27 62
4 Бенхамин Новал  Шпанија Саксо Банк-СанГард 32 116
5 Ричи Порт Австралија Австралија Саксо Банк-СанГард 26 72
6 Крис Анкер Серенсен  Данска Саксо Банк-СанГард 26 37
7 Ники Серенсен  Данска Саксо Банк-СанГард 36 95
8 Матео Тосато  Италија Саксо Банк-СанГард 37 123
9 Брајан Вандборг  Данска Саксо Банк-СанГард 29 125
11 Енди Шлек  Луксембург Леопард Трек 26 2
12 Фабијан Канчелара  Швајцарија Леопард Трек 30 119
13 Јакоб Фуглсанг  Данска Леопард Трек 26 50
14 Линус Гердеман  Германија Леопард Трек 28 60
15 Максим Монфор  Белгија Леопард Трек 28 29
16 Стјуарт О’Грејди Австралија Австралија Леопард Трек 37 78
17 Јост Постума  Холандија Леопард Трек 30 108
18 Френк Шлек  Луксембург Леопард Трек 31 3
19 Јенс Фојгт  Германија Леопард Трек 39 67
21 Jersey polkadot.svg Самуел Санчес  Шпанија Еускалтел-Еускади 33 6
22 Горка Изагире  Шпанија Еускалтел-Еускади 23† 66
23 Егои Мартинес  Шпанија Еускалтел-Еускади 33 34
24 Алан Перез  Шпанија Еускалтел-Еускади 28 94
25 Рубен Перез  Шпанија Еускалтел-Еускади 29 75
26 Аметс Чурука  Шпанија Еускалтел-Еускади 28 ДНФ-9
27 Пабло Уртасун  Шпанија Еускалтел-Еускади 31 149
28 Иван Веласко  Шпанија Еускалтел-Еускади 31 ДНФ-6
29 Горка Вердуго  Шпанија Еускалтел-Еускади 32 25
31 Јурген ван ден Брук  Белгија Омега Парма-Лото 28 ДНФ-9
32 Филип Жилбер  Белгија Омега Парма-Лото 28 38
33 Андре Грајпел  Германија Омега Парма-Лото 28 156
34 Себастијан Ланг  Германија Омега Парма-Лото 31 113
35 Јирген Рулантс  Белгија Омега Парма-Лото 26 85
36 Марсел Зиберг  Германија Омега Парма-Лото 29 141
37 Јурген ван ден Вале  Белгија Омега Парма-Лото 34 ДНФ-4
38 Јеле Ванендерт  Белгија Омега Парма-Лото 26 20
39 Фредерик Вилемс  Белгија Омега Парма-Лото 31 ДНФ-9
41 Роберт Гесинк  Холандија Рабобанк 25† 33
42 Карлос Баредо  Шпанија Рабобанк 30 35
43 Ларс Бом  Холандија Рабобанк 25 ДНФ-13
44 Хуан Мануел Гарате  Шпанија Рабобанк 35 ДНС-9
45 Бауке Молема  Холандија Рабобанк 24† 70
46 Гриша Нирман  Германија Рабобанк 35 71
47 Луис Леон Санчес  Шпанија Рабобанк 27 57
48 Лауренс тен Дам  Холандија Рабобанк 30 58
49 Мартејн Тјалинги  Холандија Рабобанк 33 99
51 Тор Хушовд  Норвешка Jersey yellow number.svg Гармин-Сервело 33 68
52 Том Даниелсон  САД Jersey yellow number.svg Гармин-Сервело 33 9
53 Џулијан Дин Нов Зеланд Нов Зеланд Jersey yellow number.svg Гармин-Сервело 36 145
54 Тајлер Фарар  САД Jersey yellow number.svg Гармин-Сервело 27 159
55 Рајдер Хесједал  Канада Jersey yellow number.svg Гармин-Сервело 30 18
56 Дејвид Милар  Обединето Кралство Jersey yellow number.svg Гармин-Сервело 34 76
57 Рамунас Навардаускас  Литванија Jersey yellow number.svg Гармин-Сервело 23† 157
58 Кристијан Ванде Велде  САД Jersey yellow number.svg Гармин-Сервело 35 17
59 Дејвид Забриски  САД Jersey yellow number.svg Гармин-Сервело 32 ДНФ-9
61 Александар Винокуров  Казахстан Астана 37 ДНФ-9
62 Реми ди Грегорио  Франција Астана 25 39
63 Дмитри Фофонов  Казахстан Астана 34 106
64 Андриј Гривко  Украина Астана 27 144
65 Максим Иглински  Казахстан Астана 30 105
66 Роман Кројцигер  Чешка Астана 25† 112
67 Паоло Тиралонго  Италија Астана 33 ДНФ-17
68 Томас Ваиткус  Литванија Астана 29 140
69 Андреј Зејц  Казахстан Астана 24† 45
71 Јанез Брајкович  Словенија Тим РадиоШек 27 ДНФ-5
72 Крис Хорнер  САД Тим РадиоШек 39 ДНС-8
73 Маркел Иризар  Шпанија Тим РадиоШек 31 84
74 Андреас Кледен  Германија Тим РадиоШек 36 DNF-13
75 Леви Лајпхајмер  САД Тим РадиоШек 37 32
76 Димитри Муравјев  Казахстан Тим РадиоШек 31 129
77 Серхио Паулињо  Португалија Тим РадиоШек 31 81
78 Јарослав Попович  Украина Тим РадиоШек 31 DNS-10
79 Ајмар Зубелдија  Шпанија Тим РадиоШек 34 16
81 Давид Аројо  Шпанија Мовистар Тим 31 36
82 Андреј Амадор  Костарика Мовистар Тим 24† 166
83 Руј Кошта  Португалија Мовистар Тим 24 † 90
84 Иманол Ервити  Шпанија Мовистар Тим 27 88
85 Иван Гутиерез  Шпанија Мовистар Тим 32 102
86 Бењат Инчаусти  Шпанија Мовистар Тим 25† ДНФ-8
87 Васил Кириенка  Белорусија Мовистар Тим 30 ХД-6
88 Хосе Хоакин Рохас  Шпанија Мовистар Тим 26 80
89 Франсиско Вентосо  Шпанија Мовистар Тим 29 139
91 Иван Басо  Италија Ликвигас-Канондејл 33 8
92 Маќеј Боднар  Полска Ликвигас-Канондејл 26
93 Кристијан Корен  Словенија Ликвигас-Канондејл 24†
94 Паоло Лонго Боргини  Италија Ликвигас-Канондејл 30
95 Даниел Ос  Италија Ликвигас-Канондејл 24†
96 Маќеј Патерски  Полска Ликвигас-Канондејл 24†
97 Фабио Сабатини  Италија Ликвигас-Канондејл 26
98 Силвестер Шмид  Полска Ликвигас-Канондејл 33
99 Алесандро Ваноти  Италија Ликвигас-Канондејл 30
101 Николас Роуш  Ирска Аг2р-Ла Мондијал 26
102 Максим Буе  Франција Аг2р-Ла Мондијал 24†
103 Оберт Дупон  Франција Аг2р-Ла Мондијал 30
104 Џон Гадре  Франција Аг2р-Ла Мондијал 32 ДНФ-11
105 Себастјен Ино  Франција Аг2р-Ла Мондијал 37
106 Блел Кадри  Франција Аг2р-Ла Мондијал 24†
107 Себастјен Минар  Франција Аг2р-Ла Мондијал 29
108 Жан Кристоф Перо  Франција Аг2р-Ла Мондијал 34
109 Кристоф Риблон  Франција Аг2р-Ла Мондијал 30
111 Бредли Вигинс  Обединето Кралство Тим Скај 31 ДНФ-7
112 Хуан Антонио Флеча  Шпанија Тим Скај 33
113 Сајмон Геранс Австралија Австралија Тим Скај 31
114 Едвалд Боасон Хаген  Норвешка Тим Скај 24†
115 Кристијан Кнес  Германија Тим Скај 30
116 Бен Свифт  Обединето Кралство Тим Скај 23†
117 Герајнт Томас  Обединето Кралство Тим Скај 25†
118 Ригоберто Уран  Колумбија Тим Скај 24†
119 Хабиер Зандио  Шпанија Тим Скај 34
121 Силвен Шаванел  Франција Квик Степ 32
122 Том Бонен  Белгија Квик Степ 30 ДНФ-7
123 Гералд Чолек  Германија Квик Степ 24†
124 Кевин де Верт  Белгија Квик Степ 29
125 Дрис Девенинс  Белгија Квик Степ 27
126 Ади Енгелс  Холандија Квик Степ 34
127 Жером Пино  Франција Квик Степ 31
128 Герт Стегманс  Белгија Квик Степ 30 ДНС-13
129 Ники Терпстра  Холандија Квик Степ 27
131 Санди Казар  Франција ФДЖ 32
132 Вилијам Боне  Франција ФДЖ 29 ХД-14
133 Микаел Делаж  Франција ФДЖ 25
134 Арнолд Жанесон  Франција ФДЖ 25†
135 Џани Мерсман  Белгија ФДЖ 25
136 Реми Пориол  Франција ФДЖ 29 ДНФ-7
137 Антони Ру  Франција ФДЖ 24†
138 Жереми Роа  Франција ФДЖ 28
139 Артур Вишо  Франција ФДЖ 22†
141 Кадел Еванс Австралија Австралија БМЦ Рејсинг Тим 34
142 Брент Бокволтер  САД БМЦ Рејсинг Тим 27
143 Маркус Бургхарт  Германија БМЦ Рејсинг Тим 28
144 Џорџ Хинкапи  САД БМЦ Рејсинг Тим 38
145 Амаел Моинар  Франција БМЦ Рејсинг Тим 29
146 Стив Морабито  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 28
147 Мануел Квинцато  Италија БМЦ Рејсинг Тим 31
148 Иван Сантаромита  Италија БМЦ Рејсинг Тим 27
149 Михаел Шер  Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 24†
151 Реин Тарамае  Естонија Кофидис 24†
152 Микаел Буфаз  Франција Кофидис 32
153 Самуел Димулен  Франција Кофидис 30
154 Леонардо Дуке  Колумбија Кофидис 31
155 Жилиен ел Фарес  Франција Кофидис 26
156 Тони Галопен  Франција Кофидис 23†
157 Давид Монкутје  Франција Кофидис 36
158 Тристан Валентин  Франција Кофидис 29
159 Ромен Цингл  Белгија Кофидис 24†
161 Дамијано Кунего  Италија Лампре-ИСД 29
162 Леонардо Бертањоли  Италија Лампре-ИСД 33
163 Грега Боле  Словенија Лампре-ИСД 25
164 Матео Боно  Италија Лампре-ИСД 27
165 Данило Хондо  Германија Лампре-ИСД 37
166 Денис Костјук  Украина Лампре-ИСД 29
167 Давид Лосли  Швајцарија Лампре-ИСД 31
168 Андријано Малори  Италија Лампре-ИСД 23†
169 Алесандро Петаки  Италија Лампре-ИСД 37
171 Марк Кевендиш  Обединето Кралство ХТЦ-Хајроад 26
172 Ларс Бак  Данска ХТЦ-Хајроад 31
173 Бернхард Ајзел  Австрија ХТЦ-Хајроад 30
174 Метју Гос Австралија Австралија ХТЦ-Хајроад 24†
175 Тони Мартин  Германија ХТЦ-Хајроад 26
176 Дани Пате  САД ХТЦ-Хајроад 32
177 Марк Реншо Австралија Австралија ХТЦ-Хајроад 28
178 Тиџеј ван Гардерен  САД ХТЦ-Хајроад 22†
179 Петер Велитс  Словачка ХТЦ-Хајроад 26
181 Тома Веклер  Франција Тим Јуропкар 32
182 Антони Шарто  Франција Тим Јуропкар 32
183 Сирил Готје  Франција Тим Јуропкар 23†
184 Јохан Жен  Франција Тим Јуропкар 30
185 Винсент Жером  Франција Тим Јуропкар 26
186 Кристоф Керн  Франција Тим Јуропкар 30 ДНФ-5
187 Перик Кемено  Франција Тим Јуропкар 27
188 Пјер Ролан  Франција Тим Јуропкар 24†
189 Себастјен Тиржо  Франција Тим Јуропкар 27
191 Владимир Карпетс  Русија Катјуша 30
192 Павел Брут  Русија Катјуша 29 ДНФ-9
193 Денис Галимзјанов  Русија Катјуша 24† ХД-12
194 Владимир Гусев  Русија Катјуша 28
195 Михаил Игнатиев  Русија Катјуша 26
196 Владимир Изаикев  Русија Катјуша 25† ДНФ-13
197 Александар Колобнев  Русија Катјуша 30 ДНС-10
198 Егор Силин  Русија Катјуша 23†
199 Јуриј Трофимов  Русија Катјуша 27
201 Ромен Феји  Франција Вакансолел-ДКМ 27 ДНС-12
202 Борут Божич  Словенија Вакансолел-ДКМ 30
203 Томас де Гент  Белгија Вакансолел-ДКМ 24†
204 Џони Хогерланд  Холандија Вакансолел-ДКМ 28
205 Бјорн Леукеманс  Белгија Вакансолел-ДКМ 34
206 Марко Маркато  Италија Вакансолел-ДКМ 27
207 Ваут Пулс  Холандија Вакансолел-ДКМ 23† ДНФ-9
208 Роб Рујг  Холандија Вакансолел-ДКМ 24†
209 Ливе Вестра  Холандија Вакансолел-ДКМ 28
211 Жером Копел  Франција Сор-Сожасен 24†
212 Арно Којот  Франција Сор-Сожасен 30
213 Антони Делаплас  Франција Сор-Сожасен 21†
214 Џими Енгулвен  Франција Сор-Сожасен 31
215 Жереми Галан  Франција Сор-Сожасен 28
216 Џонатан Ивер  Франција Сор-Сожасен 26
217 Фабрис Жандесбоа  Франција Сор-Сожасен 26
218 Лорен Мангел  Франција Сор-Сожасен 30
219 Јаник Талабардон  Франција Сор-Сожасен 29

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тур де Франс избра 22 екипи“. Cyclingnews.com. Посетено на 28 јануари 2011.
  2. „Тур де Франс 2011“. Посетено на 30 јуни 2011.