Пјетрадефузи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pietradefusi
општина
Comune di Pietradefusi
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциДентечане, Сант АНџело а Канчели, Сант Елена Ирпина, Папачеки
Управа
 • ГрадоначалникЏулио Белмонте
Површина
 • Вкупна9 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000400000000400 м
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно2.551
 • Густина280/км2 (730/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83030
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСан Фаустино
Мреж. местоwww.comunedipietradefusi.too.it

Пјетрадефузиопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.