Контрада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Контрада
општина
Comune di Contrada
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна10,31 км2 (398 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420000000420 м
Население (2005)
 • Вкупно2.986
 • Густина2,9/км2 (7,5/ми2)
ДемонимContradesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83020
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети Архангел Михаил
Слава8 мај
Мреж. местоwww.comune.contrada.av.it

Контрадаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 декември 2017 година било 3,063 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-12-2017 година (привремена бројка).