Монтела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Montella
општина
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Авелино
Површина
 • Вкупна 83 km2 (32 sq mi)
Надм. вис. 546 m (1,791 ft)
Население (December 31, 2004)
 • Вкупно 7.852
 • Густина 95/km2 (250/sq mi)
Демоним Монтелези
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 83048
Повик. бр. 0827
Светец-заштитник Свети Роко
Слава 16 август
Мреж. место [1]

Монтела е општина во провинцијата Авелино, Кампанија, Италија.