Кјанке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кјанке
општина
Comune di Chianche
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциКјанкетеле; Сан Пјетро Ирпино, Кјанке скало
Управа
 • ГрадоначалникАнџело Стефано ди Џовани
Површина
 • Вкупна6,81 km2 (263 sq mi)
Надм. вис.356 m (1,168 ft)
Население (2005)
 • Вкупно596
 • Густина0.88/km2 (2.3/sq mi)
ДемонимChianchesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83010
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети Феличе од Нола
Слава14 јануари
Мреж. местоwww.comune.chianche.av.it

Кјанке (итал. Chianche) е општина во провинцијата Авелино, Кампанија, Италија.