Сант Анџело деи Ломбарди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сант Анџело деи Ломбарди
Сант АНџело деи Ломбарди
општина
Comune di Sant'Angelo dei Lombardi
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциVedi elenco
Површина
 • Вкупна54 км2 (21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000875000000875 м
Население (02/2007)
 • Вкупно4.472
 • Густина83/км2 (210/ми2)
ДемонимСантанџолези
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83054
Повик. бр.0827
Светец-заштитникСвети Архангел Михаил
Слава29 September
Мреж. местоhttp://www.comune.santangelodeilombardi.av.it

Сант Анџело деи Ломбардиопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 30 јуни 2021 година било 2,998 жители.[1]

Сант Анџело деи Ломбарди

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 30-06-21 година (привремена бројка).