Андрета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андрета
Андрета
општина
Comune di Andretta
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциМатинела
Управа
 • ГрадоначалникЏузепе Џулелмо (од 26 мај 2002)
Површина
 • Вкупна43,61 км2 (1,684 ми2)
Надм. вис.&10000000000000840000000840 м
Население (2005)
 • Вкупно2.188
 • Густина0,50/км2 (1,3/ми2)
ДемонимАндретези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83040
Повик. бр.0827
Светец-заштитникСвети АНтонио од Падова
Слава5 септември
Мреж. местоhttp://www.comune.andretta.av.it

Андретаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.