Скампитела

Од Википедија — слободната енциклопедија

Скампителаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 јануари 2021 година било 1,100 жители.[1]

Скампитела: плоштадот на слободата

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat Архивирано на 6 октомври 2021 г. - Резидентно население од 31-1-2021 година (привремена бројка).