Прејди на содржината

Таурано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таурано
Таурано
општина
Comune di Taurano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна9 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300000000300 м
Население
 • Вкупно1.538
 • Густина170/км2 (440/ми2)
ДемонимТауранези
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83020
Повик. бр.081
Светец-заштитникМарија Санта Асунта
Слава15 August

Таураноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 октомври 2018 година било 1,505 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-10-2018 година (привремена бројка).