Кјузано ди Сан Доменико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кјузано ди Сан Доменико
Кјузано ди Сан Доменико
општина
Comune di Chiusano di San Domenico
Поглед кон Кјузано ди Сан Доменико и планината Торо
Поглед кон Кјузано ди Сан Доменико и планината Торо
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна24,56 км2 (948 ми2)
Надм. вис.&10000000000000700000000700 м
Население (2005)
 • Вкупно2.466
 • Густина1,0/км2 (2,6/ми2)
ДемонимКиусанези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83040
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСан Миклеле Арканџело
Слава8 мај
Мреж. местоhttp://www.comune.chiusanodisandomenico.av.it

Кјузано ди Сан Доменикоопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 30 септември 2021 година било 2,106 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 30-9-2021 година (привремена бројка).