Бајано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајано
општина
Comune di Baiano
Железничката станица во Бајано
Железничката станица во Бајано
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино)
Управа
 • ГрадоначалникVincenzo Cavaccini
Површина
 • Вкупна12,25 км2 (473 ми2)
Надм. вис.&10000000000000196000000196 м
Население (2007)
 • Вкупно4.723
 • Густина3,9/км2 (10,0/ми2)
ДемонимБајанези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83022
Повик. бр.081
Светец-заштитникСвети Стефан
Слава3 август
Мреж. местоwww.comune.baiano.av.it

Бајаноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.