Форино (Италија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Форино
Форино
општина
Comune di Forino
Поглед кон Форино
Поглед кон Форино
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциПетруро, Челци, Кастело
Површина
 • Вкупна20,49 км2 (791 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420000000420 м
Население (2005)
 • Вкупно5.300
 • Густина2,6/км2 (6,7/ми2)
ДемонимФоринези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83020
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСан Никола ди Бари
Слава6 декември
Мреж. местоhttp://www.comune.forino.av.it/

Фориноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 декември 2017 година било 5,357 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat Архивирано на 16 јули 2018 г. - Резидентно население од 31-12-2017 година (привремена бројка).