Каприља Ирпина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Каприља Ирпинаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 декември 2017 година било 2,404 жители.[1]

Панорама на Каприља Ирпина

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-12-2017 година (привремена бројка).