Атрипалда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Atripalda
општина
Comune di Atripalda
Плоштадот Умберто I во Артипалда
Плоштадот Умберто I во Артипалда
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Управа
 • ГрадоначалникАлдо Лауренцано
Површина
 • Вкупна8,53 км2 (329 ми2)
Надм. вис.&10000000000000294000000294 м
Население (2007)
 • Вкупно11.206
 • Густина13/км2 (34/ми2)
ДемонимАтрипалдези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83042
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети Сабино од Авелино
Слава9 февруари
Мреж. местоwww.comune.atripalda.av.it

Атрипалдаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија