Солофра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солофра
Солофра
општина
Comune di Solofra
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциСант Агата Ирпина, Сант Андреа Апостоло
Површина
 • Вкупна21 км2 (8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000384000000384 м
Население (2007)
 • Вкупно11.967
 • Густина570/км2 (1,500/ми2)
ДемонимСолофрани
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83029
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети АРхангел Михаил
Слава29 септември
Мреж. местоhttp://www.comune.solofra.av.it
Внатрешноста на Колеџата

Солофраопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 јули 2019 година било 12,410 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat Архивирано на 9 април 2019 г. - Резидентно население од 30-6-2019 година (привремена бројка).