Прејди на содржината

Санто Стефано дел Соле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санто Стефано дел Соле
Санто Стефано дел Соле
општина
Comune di Santo Stefano del Sole
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Население
 • Вкупно1.936
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83050
Повик. бр.0825
Мреж. местоhttp://santostefanodelsole.asmenet.it

Санто Стефано дел Солеопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 1 јануари 2021 година било 2,071 жители.[1]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 1-1-2021 година (привремена бројка).