Сенеркија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сенеркија (Senerchia) е општина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 30 април 2018 година било 772 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 30-4-2020 година (привремена бројка).