Казалборе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Казалборе
Казалборе
општина
Comune di Casalbore
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Авелино
Поделоци Скиавонеска, Паљароне, Маинарди, Франскино, Сант Елија,Тодино, Купа, Купацо, Сан Феро
Површина
 • Вкупна 27,98 км2
Надм. вис. 575 м
Население (2005)
 • Вкупно 2.012
 • Густина 0.71.908.506.075.768.00/км2
Демоним Casalboresi
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 83034
Повик. бр. 0825
Светец-заштитник Мадона дела Нове
Слава 5 август
Мреж. место http://www.comune.casalbore.av.it

Казалборе е општина во провинцијата Авелино, Кампанија, Италија.