Цунголи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цунголи
општина
Zungoli
Панорама на Цунголи
Панорама на Цунголи
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население
 • Вкупно1.432
 • Густина75/км2 (200/ми2)
ДемонимЦунголези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83030
Повик. бр.0825

Цунголиопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 октомври 2021 година било 977 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-10-2021 година (привремена бројка).