Савињано Ирпино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Савињано Ирпино
Савињано Ирпино
општина
Comune di Savignano Irpino
Спортско место во Савињано Ирпино
Спортско место во Савињано Ирпино
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциСавињано СКало
Површина
 • Вкупна38 км2 (15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000718000000718 м
Население
 • Вкупно1.647
 • Густина43/км2 (110/ми2)
ДемонимСавињанези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83030
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвета Ана; Свети Никола
Слава26 July; 6 December

Савињано Ирпиноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.