Касано Ирпино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Касано Ирпино

Касано Ирпиноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 декември 2017 година било 964 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-12-2017 година (привремена бројка).