Квадреле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квадреле
Квадреле
општина
Comune di Quadrelle
Поглед кон Квадреле
Поглед кон Квадреле
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна6 км2 (2 ми2)
Население
 • Вкупно1.574
 • Густина260/км2 (680/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83020
Повик. бр.081

Квадрелеопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 декември 2018 година било 1,678 жители. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-12-2018 година (привремена бројка).

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија