Прата ди Принчипато Ултра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прата ди Принципато Ултра
Прата ди Принципато Ултра
општина
Comune di Prata di Principato Ultra
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциТавернанова, Понте Сабато
Површина
 • Вкупна10,78 км2 (416 ми2)
Надм. вис.&10000000000000310000000310 м
Население (2001)
 • Вкупно3.011
 • Густина2,8/км2 (7,2/ми2)
ДемонимПратези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83030
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСан Џакомо
Слава25 јули
Мреж. местоhttp://www.prataonline.it

Прата ди Принчипато Ултраопштина во покраината Авелино во регионот Кампанија, Италија. Населението на 30 април 2018 година било 2,995 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 30-04-2018 година (привремена бројка).