Кастелветере сул Калоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
панорама на Кастелветере сул Калоре
панорама на Кастелветере сул Калоре

Кастелветере сул Калореопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 декември 2017 година било 1,1569 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-12-2017 година (привремена бројка).