Аквилонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аквилонија
општина
Comune di Aquilonia
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна55 км2 (21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000750000000750 м
Население
 • Вкупно2.074
 • Густина38/км2 (98/ми2)
ДемонимАкфвилониези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83041
Повик. бр.0827
Светец-заштитникСвети Витиј
Слава15 јуни
Мреж. местоcomune.aquilonia.av.it

Аквилонијаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Археолошки парк Аквикарбо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на италијански) Source: Istat 2011