Нуско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нуско
општина
Comune di Nusco
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциPonteromito
Управа
 • ГрадоначалникЏузепе дел Гудиче
Површина
 • Вкупна53 км2 (20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000914000000914 м
Население (2001)
 • Вкупно4.420
 • Густина83/км2 (220/ми2)
ДемонимNuscani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83051
Повик. бр.0827
Светец-заштитникАматиј од Нуско
Слава30 септември
Мреж. местоhttp://nusco.asmenet.it/

Нускоопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.