Фонтанароса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Fontanarosa
општина
Comune di Fontanarosa
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Авелино (AV)
Површина
 • Вкупна 16,75 km2 (647 sq mi)
Надм. вис. 480 m (1,570 ft)
Население (1 мај 2009)[1]
 • Вкупно 3.336
 • Густина 2.0/km2 (5.2/sq mi)
Демоним Фонтанаросани
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 83040
Повик. бр. 0825
Светец-заштитник Свети Никола
Слава 6 декември
Мреж. место Матична страница

Фонтанароса е општина во провинцијата Авелино, Кампанија, Италија.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics from the Italian statistical institute (Istat); Dati - Popolazione residente all'1/5/2009