Лакедонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лакедонија
Лакедонија
општина
Comune di Lacedonia
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна81 км2 (31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000732000000732 м
Население (2007)
 • Вкупно2.900
 • Густина36/км2 (93/ми2)
ДемонимLacedoniesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83046
Повик. бр.0827
Светец-заштитникСан Никола ди Мира
Слава6 декември
Мреж. местоhttp://lacedonia.asmenet.it

Лакедонијаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 октомври 2021 година било 2,076 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat Архивирано на 6 октомври 2021 г. - Резидентно население од 31-10-2021 година (привремена бројка).