Кандида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Candida
општина
Comune di Candida
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна5,43 км2 (210 ми2)
Надм. вис.&10000000000000579000000579 м
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно1.129
 • Густина2,1/км2 (5,4/ми2)
ДемонимКандидези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83040
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети Филип Нери
Слава26 мај
Мреж. местоwww.comune.candida.av.it

Кандидаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 1 јануари 2021 година било 1,100 жители.[1]

Поглед на општината Кандида

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 1-2-2021 година (привремена бројка).