Оспедалето Д'Алпиноло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фонтана во Оспедалето Д'Алпиноло

Оспедалето Д'Алпинолоопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 декември 2017 година било 2,123 жители. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-12-2017 година (привремена бројка).

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија