Прејди на содржината

Муњано дел Кардинале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Муњано дел Кардинале
Муњано дел Кардинале
општина
Comune di Mugnano del Cardinale
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население
 • Вкупно4.910
 • Густина410/км2 (1,100/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83027
Повик. бр.081
Мреж. местоhttp://www.comune.mugnanodelcardinale.av.it//

Мањано дел Кардиналеопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 30 ноември 2017 година било 5,283 жители.[1]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 30-11-2017 година (привремена бројка).