Прејди на содржината

Авелино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Avellino
општина
Авелино
Катедралата во Авелино
Катедралата во Авелино
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциПикарели, Белици Ирпино, Вале, Пјанодардине
Управа
 • ГрадоначалникЏузепе Гласо
Површина
 • Вкупна30 км2 (10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000348000000348 м
Население (31 март 2017)
 • Вкупно54.515[1]
ДемонимАвелинези
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83100
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети Модестино
СлаваFebruary 14
Мреж. местоwww.comune.avellino.it

Авелиноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]