Квиндичи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квиндичи
Квиндичи
општина
Comune di Quindici
Поглед кон Квиндичи
Поглед кон Квиндичи
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна23 км2 (9 ми2)
Население
 • Вкупно3.030
 • Густина130/км2 (340/ми2)
ДемонимКвиндичезе
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83020
Повик. бр.081

Квиндичиопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 декември 2017 година било 1,914 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-12-2017 година (привремена бројка).