Монтеверде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монтеверде
општина
Monteverde
Поглед кон Монтеверде
Поглед кон Монтеверде
Грб на Монтеверде
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна39 км2 (15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000740000000740 м
Население (2001)
 • Вкупно920
 • Густина24/км2 (61/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83049
Повик. бр.0827

Монтевердеопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 1 јануари 2021 година било 738 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat Архивирано на 6 октомври 2021 г. - Резидентно население од 1-1-2021 година (привремена бројка).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]