Теора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теора
Теора
општина
Comune di Teora
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна23 км2 (9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000660000000660 м
Население
 • Вкупно1.571
 • Густина68/км2 (180/ми2)
ДемонимТеорези
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83056
Повик. бр.0827
Светец-заштитникСвети Никола
Слава6 декември
Мреж. местоhttp://www.comune.teora.av.it/

Теораопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 октомври 2018 година било 1,476 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-10-2021 година (привремена бројка).