Мирабела Еклано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирабела Еклано
Мирабела Еклано
општина
Comune di Mirabella Eclano
Поглед кон Мирабела Еклано
Поглед кон Мирабела Еклано
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциПасо ди Мирабела, Калоре, Пијанопантано
Површина
 • Вкупна33,92 км2 (1,310 ми2)
Надм. вис.&10000000000000372000000372 м
Население (2005)
 • Вкупно8.237
 • Густина2,4/км2 (6,3/ми2)
ДемонимЕкланези или Мирабелани
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83036
Повик. бр.0825
Светец-заштитникМадона дел Лате, Свети Блаизе.
Слава2 February
Мреж. местоhttp://www.comune.mirabellaeclano.av.it

Мирабела Екланоопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 август 2021 година било 7,219 жители. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-8-2021 година (привремена бројка).

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија