Сан Манго сул Калоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Манго сул Калоре
Сан Манго сул Калоре
општина
Comune di San Mango sul Calore
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население
 • Вкупно1.235
 • Густина88/км2 (230/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83050
Повик. бр.0827
Мреж. местоhttp://www.comune.sanmangosulcalore.av.it

Сан Манго сул Калореопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 30 ноември 2020 година било 1,054 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat Архивирано на 27 јули 2020 г. - Резидентно население од 30-11-2020 година (привремена бројка).